SCHWARZ Stanisław

Drużyna Pogoni Lwów i Czarnych Lwów na Górnym Śląsku w 1920 r. Gościnnie wystąpili Jan Loth i Stanisław Schwarz, który siedzi pierwszy z lewej w trzecim rzędzie od góry. Fot. Księga Pamiątkowa Pogoni LwówDrużyny Pogoni Lwów i Czarnych Lwów na Górnym Śląsku w 1920 r. Gościnnie wystąpili Jan Loth i Stanisław Schwarz, który siedzi pierwszy z lewej w trzecim rzędzie od góry. Fot. Księga Pamiątkowa Pogoni Lwów

Kluby: Wisła Kraków (1912-1913), Olimpia Przemyśl (1917), Polonia Przemyśl (1918-1926)

Kariera reprezentacyjna:

W 1920 r. do Lwowa na mecze Teamu Olimpijskiego z tamtejszą reprezentacją angielski trener George Burford powołał bramkarza Polonii Przemyśl Stanisława Schwarza. – „Bramka obsadzona doskonałym Schwarzem” – komentował Wiek Nowy. Spotkanie było prowadzone w ożywionym tempie z dużą przewagą Olimpijczyków dopiero w drugiej połowie reprezentacja Lwowa doszła do głosu. - „Podrażnieni  w swej ambicji Lwowiacy przenoszą natychmiast  piłkę na drugą stronę, rewanżują się kilkoma strzałami, które bądź to chybiają lub grzęzną w rękach przytomnego Schwarza” – napisała Gazeta Poranna. Stanisław zagrał w dwóch zaplanowanych meczach, przepuszczając w nich tylko 3 bramki, dwie w pierwszym i jedną w drugim spotkaniu. Gazety zrelacjonowały strzelony gol przez Emila Birnbacha z Czarnych Lwów. – „W 20 minucie podprowadza piłkę lewe skrzydło Białych Chrypiak i dobrze centruje, strzela prawy łącznik Fruchter; bramkarz Olimpijczyków odbija pięknie, lecz upada przy tej sposobności, a Biali wspólnymi siłami pakują piłkę do bramy” – napisała Gazeta Lwowska.

Kariera klubowa:

Stanislaw Schwarz I

Stanisław Schwarz (często mylony z Leonem) w 1913 r. z Wisłą Kraków uczestniczył w rozgrywkach o mistrzostwo Galicji, gdzie zdobył z drużyną drugie miejsce tuż za Cracovią, ale przed Pogonią Lwów. Kolejnym klubem Stanisława po epizodzie w Olimpii, staje się Polonia z Przemyśla, w którym gra już do końca swojej kariery. Godnym odnotowania jest fakt uczestnictwa naszego bohatera w 1920 r. na Górnym Śląsku w meczach plebiscytowych. –  „Prócz Lwowian w wyjeździe brali udział dwaj gracze obcy: p. Schwarz, znakomity bramkarz Polonii z Przemyśla i p. Loth junior, doskonały środek napadu Polonii warszawskiej” – odnotowała Gazeta Poranna.

Grając w barwach Polonii był uważany za bardzo dobrego i doświadczonego bramkarza. Reprezentował barwy swego miasta, a ze swoim klubem grał w latach 1922-1926 w rozgrywkach lwowskiej klasy A jednak bez większych sukcesów, które wtedy odnosiły tylko drużyny ze Lwowa.

Piotr Gros

Bilans meczów w reprezentacji:                                                                                                                                                          

A

Polonia Przemyśl (G. Burford)

02.05.1920 (Lwów, t)

Reprezentacja Lwowa 6-2 (90)

A

Polonia Przemyśl (G. Burford)

03.05.1920 (Lwów, t)

Reprezentacja Lwowa 12-1 (90)

Reprezentacja A: 2/0 – nieoficjalne (A)