U-16: Bitwa z Niemcami w eliminacjach ME

Pierwszego trenera Dariusza Gęsiora (pierwszy z lewej) i drugiego trenera Krzysztofa Kołaczyka (pierwszy z prawej) czeka największe wyzwanie, czyli mecz z Niemcami w eliminacjach ME. Fot. Achiwum prywatne Krzysztof Kołaczyk  Pierwszego trenera Dariusza Gęsiora (pierwszy z lewej) i drugiego trenera Krzysztofa Kołaczyka (pierwszy z prawej) czeka największe wyzwanie, czyli mecz z Niemcami w eliminacjach ME. Fot. Achiwum prywatne Krzysztof Kołaczyk

Reprezentacja Polski U-16 jako pierwsza zaprezentowała się na międzynarodowej arenie, na turnieju rozgrywanym w Izraelu pokonała Gruzję 1-0, Białoruś 1-0 i gospodarzy 3-2. Drużyna wywalczyła Zimowy Puchar, co jest dobrym prognostykiem przed jakże ważnymi kolejnymi meczami kadry w 2020 r. – „Jesteśmy w trakcie budowania zespołu, na zgrupowanie zaprosiliśmy pięciu nowych piłkarzy. Podczas turnieju przede wszystkim sprawdzaliśmy nowe możliwości, przydatność zawodników i co mogą zaoferować tej drużynie... W spotkaniach z Gruzją i Białorusią przede wszystkim szwankowała skuteczność. Moi zawodnicy byli zdyscyplinowani w obronie i były zachowania, które nie pozwalały rywalom stworzyć sytuacji bramkowych. Brakowało nam jednak strzelania goli, a przecież okazji było dużo. Zwłaszcza w meczu z Białorusią w pierwszej połowie. Ważne, że umieliśmy dochodzić do takich sytuacji. Graliśmy odważnie, ofensywnie, ale w piłce tak jest, że nie wszystko wpada do siatki. W rywalizacji z Białorusią trudniej nam się grało z tego względu, że była sztuczna murawa i silny wiatr, który sprawiał moim podopiecznym problemy. Przy dośrodkowaniach piłka zmieniała kierunek lotu, tańczyła w powietrzu. W spotkaniu z Izraelczykami mieliśmy bardzo dobrą pierwszą połowę i skutecznie wypunktowaliśmy przeciwnika” – powiedział trener U-16 Dariusz Gęsior w wywiadzie dla Łączy Nas Piłka.

Co czeka reprezentację w tym roku? Przede wszystkim dwie najważniejsze imprezy, pierwsza to Turniej UEFA Development, gdzie rywalami będą egzotyczne kraje Wenezuela, Iran i Islandia. W poprzednim roku udział w tym turnieju brała obecna reprezentacja U-17, która zajęła dopiero trzecie miejsce po wcześniejszych wynikach; z Turcja 0-2, Grecją 2-1 i Kolumbią 0-0. Najważniejsze będą jednak eliminacje do mistrzostw Europy U-17 (finały zostaną rozegrane na przełomie maja/czerwca 2021 r. na Cyprze), które zostaną rozegrane w listopadzie. Polacy byli losowani z drugiego koszyka, dlatego wylosowali dwóch słabszych rywali Macedonię Północną (gospodarz eliminacji) i Maltę. Walka o pierwsze miejsce w grupie zapewne rozegra się z jednym z faworytów, drużyną Niemiec. Do kolejnej rundy awansują po dwie ekipy z każdej z trzynastu grup oraz najlepszy cztery zespoły, które zajmą trzecie miejsce w swoich grupach.