Sylwetka FC Kajrat Ałmaty - klubu Jacka Góralskiego

Jacek Góralski ma nadzieję, że selekcjoner Jerzy Brzęczek będzie wysyłał powołania również do dalekiego Kazachstanu. Fot. Fotobroda/ShutterstockJacek Góralski ma nadzieję, że selekcjoner Jerzy Brzęczek będzie wysyłał powołania również do dalekiego Kazachstanu. Fot. Fotobroda/Shutterstock

Jacek Góralski coraz śmielej puka do pierwszego składu reprezentacji Polski, niewykluczone, że na mistrzostwach Europy odegra znaczącą rolę w naszej drużynie. Piłkarz miał ofertę pozostania w najbogatszym bułgarskim zespole Łudogorec Razgrad, mimo to zdecydował się na wyjazd do dalekiego Kazachstanu. – „Tej zimy Góralski miał karty w swoim ręku. Zgłosiły się inne kluby, najwięcej z Turcji. Denizlispor, Konyaspor, Sivasspor i Antalyaspor chciały, żeby dołączył do nich już teraz, a Istanbul Basaksehir widział u siebie od nowego sezonu. Do tego propozycje z USA – Seatlle Sounders i Columbus Crew. Nieśmiało sondowali też szefowie Legii, ale bez konkretów. Pewnie byli świadomi, że w wyścigu o reprezentanta Polski nie mają szans” – napisał Przegląd Sportowy.

Co więc zadecydowało, że były zawodnik Jagielloni Białystok przeniósł się do zespołu Kajrat Ałmaty? Jacek Góralski nie ukrywa, że jednym z powodów są pieniądze. Nasz reprezentant dostał jeden z najwyższych kontraktów, na który mogą liczyć tylko najlepsi zawodnicy.

Zespoły kazachskie osiągają coraz lepsze rezultaty w europejskich pucharach, stamtąd również łatwiej jest się dostać do silnej ligi rosyjskiej lub na Zachód. Już wielu Polaków zdecydowało się na wyjazd do kraju graniczącego z Chinami.

FC Kairat jest zawodowym klubem, który swoją siedzibę ma w stolicy Ałmacie. W Kazachstanie najlepszym zespołem jest Astana FC, która co roku sięga po tytuł mistrza kraju. Ale drugą siłą ligi jest już FC Kairat, który w ostatnich pięciu latach zdobywał wicemistrzostwo kraju. W tym roku drużyna Jacka Góralskiego i Konrada Wrzesińskiego chce przełamać hegemonię lokalnego rywala.  

Trenerem zespołu jest Aleksiej Szpilewski, który piłkarsko wychowywał się w Niemczech, a jako trener pracował z juniorami VfB Stuttgart i RB Lipsk oraz prowadził białoruskie Dinamo Brześć. Młody, bo zaledwie 32-letni szkoleniowiec nie posiada wielkich gwiazd w swoim zespole. Można powiedzieć, że nasz reprezentant kraju, to najgłośniejsze nazwisko w kadrze. W zespole są m.in. Serb Rade Dugalić, reprezentant chorwackich drużyn młodzieżowych Dino Mikanović, reprezentant Kirgistanu Guldżigit Ałykułow, reprezentant Czarnogóry Nebojsa Kosović, doświadczony reprezentant Armenii Kamo Howhannisjan, czy też bramkostrzelny Ukrainiec Aderinsola Eseola.

Pod koniec stycznia drużyna rozegrała cztery mecze towarzyskie podczas zgrupowania w tureckim Belek. Osiągnęła dwa dobre wyniki z Legią Warszawa 1-1 i 2-0, ale potem dwa razy przegrała z Dynamem Kijów 0-2 i Łudogorcem Razgrad 0-6. Nasz zawodnik będzie mógł wykazać się w kolejnych potyczkach m.in. z Dynamem Moskwa i Zenitem St. Petersburg.

W przeszłości drużyna FC Kairat dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Kazachstanu (1992, 2004) oraz jest rekordzistą w liczbie zdobytych krajowych pucharów – po ten laur sięgała aż dziewięć razy (1992, 1996-97, 1999-00, 2001, 2003, 2014, 2015, 2017, 2018). Drużyna Jacka Góralskiego rozegrała również 36 meczów w europejskich pucharach, gdzie największym sukcesem było dotarcie do fazy play-off Ligi Europy w sezonie 2015/16. Wówczas Kazachowie ograli u siebie Bordeaux 2-1, a na wyjeździe przegrali 0-1, o awansie Francuzów do fazy grupowej zadecydowała bramka strzelona na wyjeździe. Uzupełniając statystyki dodajmy, że najlepszym strzelcem drużyny w historii jest Jefstafi Pechliwanidis, który w latach 1980-89 strzelił aż 105 goli w lidze i pucharze.

SYLWETKA STATYSTYCZNA JACKA GÓRALSKIEGO - KLIKNIJ